Berenica
 
 
tisk
Parník: Berenica + Fuga
Pro mimoostravské: Parník je klub, který se nachází v centru města Ostravy, pravidelně v něm koncertovala například Zuzana Navarová se svou kapelou, dnes se tady objevuje Radůza, Neřež, Buty a jiní. Parník a jeho koncerty jsou povětšinou poslechovou záležitostí, snad i proto tady vládne velmi příjemná atmosféra. Klub také disponuje promítacím plátnem, které se hojně využívá při videoprojekcích. Nechci mluvit o žádných předskokanech, protože sem to nepatří, stačí označení: první kapela, kterou byla Berenica. Ostravská kapela založena v roce 1997, jak už to tak bývá - složení se od té doby změnilo. Podle oficiálního webu v Beranice hrají: Eva Daňková (zpěv), Jarda Pačes Dolejš (kytara), Josef Béďa Perzyna (baskytara) a Roman Staník (bicí), i když nejsem si aktuálností naprosto jistá, když tak mě omluvte. Pokud znáte Berenicu jen z MP3 nahrávek, které jsou zdarma ke stažení na www.berenica.wz.cz a přijdete na koncert, budete hodně překvapeni. V mp3 nahrávkách slyšíte zpěváka, zatímco na živo přijde na podium zpěvačka. Což ovšem neubírá na kvalitě, ba naopak. Ačkoliv to může být o úhlu pohledu. Berenica předvedla povedený - poslechový - rockový výkon, tenhle popis však myslím dobře. Slyšela jsem je poprvé na živo a velmi mile mě překvapili, obzvláště písničky: Máme to za pár nebo Šaman (pozn.red. není to předělávka písně Šaman od kapely Kabát). Určitě doporučuji navštívit jejich web a posléze koncert.
Kapela F.U.G.A se stylem pop-rocku mě zaujala už na festivalu Štěrkovna open music, sice tam nebyl početný zástup fanoušků, ale oslovilo mě to a říkala jsem si, že v klubu by to mohlo být hodně zajímavé, a taky že ano. F.U.G.U. tvoří: Renáta Mikulajčiková (zpěv), Lumír Rada (klávesy), Jarmil Ostřanský (baskytara), Radim Mikulajčík (bicí) a Dalibor Růža (kytara). Mezi nejznámější písně patří (podle mě) Den co den, Manekýn či Svět se bouří. Hudebně i textově je o co stát, pokud se do jejich hudby ponoříte. Jsou sehraní a ten zpěv je hodně oslovující., hlavně bylo na zpěvačce vidět, že si vystoupení užívá a právě proto jsou některé písně jaksi chytlavé. Pro větší představu se koukněte na www.fugaostrava.cz a nebo někdy navštivte jejich koncert. Obě kapely hrály necelou hodinu a potom následovala vzpomínková videoprojekce. Opravdu velmi příjemný zimní pátek.
Garáma, slečna blázen, 5.11.2006
Líheň zná semifinalisty
Poslední kolo základní části soutěže amatérských kapel Berentzen Líheň proběhlo ve čtvrtek v havířovském Stodola klubu. To určilo poslední semifinalisty. V alternativním klání se utkaly tři hudební skupiny. Frýdecko-místecká skupina Diebienemaja a ostravské Klipr s Kostrakolou. Z vítězství v tomto kole a zároveň přímého postupu se radovali členové Klipru. Porota musela určit ještě dva účastníky Líhně, kteří doplní semifinalisty. Těmi šťastnými jsou ostravská rocková skupina Berenica a účastník posledního kola Kostrakola. Na festivalu Inkubátor si společně s profesionály zahrají pouze dva vítězové.
Moravskoslezský deník, 7.2.2004
Rockovou líheň ovládla Chátra 99
Pátým kolem pokračovala ve čtvrtek soutěž hudebních amatérských kapel Berentzen Líheň 2004. V rockově laděném klání se střetly v havířovském Stodola klubu skupiny Virus, Chátra 99 a Berenica. O vítězství Chátry 99 rozhodl jediný hlas. Po hudební stránce to u poroty vyhrála Berenica, která předvedla jeden z nejlepších instrumentálních výkonů dosavadního průběhu Líhně. Celkově však doplatila na nevhodný zpěv dvou žen. Přímý posup do semifinále si tak zajistila vítězná Chátra 99. Ani druhá Berenica však ještě všechny naděje na postup neztratila. Vedle osmi vítězů se totiž budou o finále ucházet i čtyři kapely z druhých míst.
Moravskoslezský deník, 17.1.2004